آدرس جديد پايگاه خبري تحليل ساجدنيوز: www.sajednews.com آدرس جديد پايگاه خبري تحليل ساجدنيوز: www.sajednews.com

ساجد نیوز www.sajednews.com

آدرس جديد پايگاه خبري تحليلي ساجدنيوز: www.sajednews.com

                       
                    ويژه نامه انتخابات در وبسايت ساجدنيوز شروع به كار كرد
 
           كانديداهاي محترم نيز توجه داشته باشند كه وبسايت ما حاضر به تبليغات شماميباشد

كانديداي احتمالي گنبد و داشلي برون

عبدالله رستگار، محمد قلي مارامائي ، امان قليچ شادمهر ، بايرام گلدي برمك ، نقدي گل چشمه ، ملا عاشور قاضي


كانديداي احتمالي  بندر تركمن ، كردكوي و بندر گز

جلال ایری ، محمد جواد نظری مهر، عبدالرضا ساور، سردارزاده


كانديداي احتمالي گرگان و آق قلا

عبدالحسين ناصري ، زهرا نورا ، قدسيه آبشناس ، علي طاهري ، رضا جعفري ، عبدالرضا چراغعلي ، سیدهادی حسینی ،  مجتبي نورمفيدي ، سیدسبحان حسینی ، محمدناصر انتصاری ، سید احمد علوی ، رضا جلالي ، صاحب جمعی ، فتح الله نوری  ابراهیم پقه ، فرهاد توماج ، حاجی محمدیعضو شوراي شهر گرگانکاندیدای انتخابات نیستم ، اما نگرانم...

از همان روزهای اول اعتماد مردم بزرگوار و بافرهنگ گرگان زمین  و برگزیده شدن بنده در انتخاباتی پر فراز و نشیب ، بدون حمایت هیچ گروه نشاندار سیاسی به عنوان منتخب اول مردم گرگان در شورای اسلامی شهر ، هرگاه که در قبال تضییع حقوق مسلم گرگان و مردمش فریاد برآوردم و یا آنکه پیگیری هایی در قبال مسائل مرتبط با توسعه گرگان داشتم ، عده ای مشخص که بعضا افراد برجسته و مسئول بودند همه چیز را  از دریچه عینک سیاسی خود می دیدند و با استفاده از ابزارهای مختلف ، سعی کردند اینگونه وانمود کنند که این پیگیری ها و اقدامات اجتماعی به خاطر مطرح کردن خود جهت حضور در انتخابات آتی مجلس است...!!!

گویی برای این افراد باورش هم سخت بود که میتوان ، عنوان مسئول و نماینده را یدک کشید اما وارد برخی بازی ها به جهت کسب منافع و قدرت نشد .  میتوان با مردم بود و در عرصه های مختلف اجتماعی حضور داشت اما وارد معرکه سیاسی نشد  و به جای لابی با این و آن  به سوگندت با مردم وفادار بمانی و برای منطقه ای که به آن عشق می ورزی  و در آن رشد کرده  و به آن مدیون هستی به آب و آتش زنی و در این راه انگ های این و آن ، شب نامه ها ، خبر نامه ها و اخراج از  محیط کار و سایر فشارها و .... را تحمل کرد تا فردا ، شرمنده مردمی که از بین آنها برخاسته ای ، نباشی.

با وجود این مسائل و همه سخنان مطرح شده ، این و آنی که به خیال خام خود همه پیگیری های اینجانب را در راستای حضور در انتخابات مجلس و یارگیری های مرسوم می پنداشتند و نیز همه شایعاتی که این روزها در محافل رسمی و غیررسمی و حتی جلسات خاص برخی مقامات مبنی بر حضور اینجانب به عنوان یکی از کاندیداهای مجلس از حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا شنیده میشود ، همانگونه که از ماه ها پیش در دیدارهای خصوصی با گروه های مختلف دوستان ابراز کرده بودم، از این تریبون  رسانه نیز اعلام میکنم : در انتخابات مجلس به عنوان کاندیدا حضور نخواهم داشت.

شاید که با این اعلام رسمی ، آنانی که همیشه با عناد به مردم این دیار تاریخی نگاه می کنند و با تفکر خاص خود به ارزیابی و تحلیل می پرداختند کمی آسوده شوند.

این اعلام  در حالیست که دوستان زیادی چه به صورت فردی و چه در قالب گروه های اجتماعی ریشه دار و چه از بین شهروندان عزیز و دوستداران گرگانی و حتی تعدادی از میان مردم نجیب و با فرهنگ ترکمن  ... از مدتها پیش در دیدارهای حضوری و نیز از طریق پیغام و ... خواستار حضور اینجانب به عنوان کاندیدای انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا شده بودند ، ضمن نهایت سپاس از این بزرگواران به جهت اعتمادی که ابراز نمودند ، همانگونه که از پیش تصمیم گرفته و مکرر اعلام کرده بودم ترجیح میدهم در جایگاه نماینده مردم در شورای اسلامی شهر بمانم و کاندیدای این دوره نباشم لیکن همچنان با تعصب ، پیگیر توسعه منطقه و نیز مطرح کننده نیازها و خواسته های مردم باشم.

اما از مردم بزرگوار گرگان تقاضا دارم در انتخابات مجلس ، بسیار هوشمندانه عمل کرده و با دوری از انفعال نموده و از سپردن ابتکار عمل به افراد ضعیف و سیاسی به مسائل زیر توجه نمایند.

الف ـ هوشیاری خود را در مقابل تبلیغات کسانی که با وجود تکیه بر مسئولیت چه به عنوان نماینده مجلس و شورای اسلامی شهر، مدیر و ... ،  با وجود در اختیار داشتن ابزارهای گوناگون برای خدمات رسانی  به مردم گرگان ، به فرصت سوزی پرداخته و گام موثری برای توسعه منطقه برنداشته و بیشتر اسیر حاشیه ها بودند، حفظ کنند.

ب ـ برنامه های توسعه ای کاندیداها برای گرگان و آق قلا را به دقت بررسی کرده و به جای تکیه بر وعده های مرسوم افراد در این روزها ، به ارزیابی کارنامه کاندیداها بپردازند.

ج ـ به سراغ افراد متعهد و شجاع  بروند که  به این منطقه عشق ورزیده و تکیه شان به مردم بوده و پیگیر حقوق قانونی گرگان و آق قلا در رقابت با دیگر مناطق باشند.... نه افراد تندرو سیاسی و چهره های بی ثمری که بیشتر به دنبال کسب قدرت و منافع شخصی خود و موضوعات باندی هستند...........

عبدالرضا چراغعلي عضو شوراي اسلامي شهر گرگانتشكيل ستادهاي غيرقانوني در استانداري‌ها

 عليرضا زاكاني نماينده مردم تهران و عضو كميسيون اصل نود در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با فارس به بيانات مهم مقام معظم رهبري در ديدار با نمايندگان مجلس اشاره كرد و اظهارداشت: مقام معظم رهبري در خصوص بحث انتخابات دو انتظار را بيان كردند؛ يكي انتظار از مسئولان كشور اين است كه در انتخابات دخالت نكنند.

وي با تأكيد بر اينكه مقام معظم رهبري در گذشته نيز نسبت به عدم دخالت مسئولان در بحث انتخابات تأكيداتي داشتند، تصريح‌كرد: قبل از انتخابات مجلس پنجم و در زماني كه برخي از وزراء در دولت دوم آقاي هاشمي تصميم به تشكيل حزب كارگزاران گرفته بودند مقام معظم رهبري ممنوعيت فعاليت آنها را در خصوص ورود به انتخابات بيان كردند.

دبيركل جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي بر همين اساس به تأكيد ويژه مقام معظم رهبري در سخنراني رسمي خود در سال ۸۵ اشاره كرد كه ايشان خطاب به دولت فرمودند كه در انتخابات شوراها دخالت نكند و افزود: اين فراز از فرمايش ايشان، مطالبه در جهت انجام وظايف قانوني مسئولان كشور و پرهيز از مواردي است كه اتهام دخالت را به آنها خواهد ‌زد؛ از اين رو تكليف همه روشن بود و ديروز روشن‌تر شد.

زاكاني با بيان اينكه سرفصل دومي را كه مقام معظم رهبري در خصوص بحث انتخابات بر آن تأكيد داشتند مربوط به پرهيز نمايندگان و نامزدهاي مجلس نهم از نزديك شدن به كانون‌هاي قدرت و ثروت بود، يادآورشد: با نزديك شدن به هر انتخاباتي شاهد طمع‌ورزي عناصري هستيم كه در كانون‌هاي قدرت و ثروت قرار دارند، از اين رو رهبر انقلاب نرديك شدن به اين عناصر را به عنوان يك خط قرمز براي و نامزدهاي مجلس نهم دانستند تا به عنوان يك عنصر وامدار وارد مجلس نشوند.

وي اضافه‌كرد: عناصر وامدار نه تنها كارايي ندارند بلكه عملاً به صورت بازيچه در دست عناصر طمع‌ورز و در خدمت آنها قرار دارند.

نماينده مردم تهران در مجلس با تأكيد بر اينكه جريان انحرافي در كشور به دنبال اين است كه مجلس آينده را مورد نظر خود قرار دهد تا كرسي‌هاي نمايندگي را به دست آورد، افزود: اين جريان تلاش مي‌كند از امكان دستگاه اجرايي بهره گرفته و بر خلاف قانون و شرع بتواند به وسيله آن به عنوان يك امتياز، عناصر خود را وارد مجلس كند.

زاكاني تأكيد كرد: جريان انحرافي سعي مي‌كند با تشكيل ستادهاي راهبردي فرهنگي-اجتماعي در استانداري‌ها بر خلاف قانون، سازوكارهاي تشكيل ستادهاي غيرقانوني خود را مهيا سازد كه به نظر مي‌رسد مقام معظم رهبري با اين تذكر همه صاحبان ثروت و قدرت به ويژه كساني كه در كسوت مسئوليت‌هاي كشوري قرار دارند را از اين امر پرهيز داشتند.

وي در خاتمه خاطر‌نشان‌كرد: پرهيز از اين دو مورد كه در تذكرات امام راحل و مقام معظم و رهبري به كرات مشاهده مي‌شود امري است كه توجه به آن انتخاباتي پرشور و نشاط و مجلسي مستقل و كارآمد را براي كشور به ارمغان خواهد آورد.عضو شوراي شهر گرگان استعفا كرد

رئيس شوراي شهر گرگان گفت: 'قاسم حاجي محمدي' براي شركت در نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي مطابق قانون، استعفاي خود را از نمايندگي شوراي اسلامي شهر گرگان در سيصد و چهلمين جلسه رسمي و علني اعلام كرد.

'حسين ربيعي' افزود: اعضاي شوراي شهر گرگان در اين نشست با استعفاي قاسم حاجي محمدي موافقت كردند و اين مصوبه بعد از طي مراحل قانوني و تاييد فرمانداري قابل اجرا خواهد بود.
وي افزود: بر اساس ماده 29 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي كانديداهاي مشمول از جمله استانداران، معاونين، مشاورين استاندار، فرمانداران، بخشداران، شهرداران و رؤساي مناطق شهرداري، رؤسا و سرپرستان ادارات دولتي و دانشگاه ها، شاغلين نيروهاي مسلح و وزارت اطلاعات، ائمه جمعه دائمي، اعضاي هيات مديره و مديران عامل بانك ها و قضات و رؤساي دادگستري بايد در مهلت تعيين شده استغفاي شغلي خود را اعلام كنند.
ربيعي با اشاره به اين كه انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در اسفند ماه سال جاري برگزار مي شود، اظهار داشت: افراد مشمول قانون استعفا از جايگاه هاي دولتي براي شركت در انتخابات مجلس بايد حداكثر تا تاريخ نهم تير ماه استعفاء داده و گواهي رسمي دريافت كنند.
رئيس شوراي شهر گرگان در ادامه با تاكيد بر اين كه نمايندگان در مجلس شوراي اسلامي ابتدا بايد رضايت خداوند و سپس خدمت به مردم را سرلوحه فعاليت هاي انتخاباتي خود قرار دهند، تصريح كرد: اگر كانديداهاي انتخاباتي بتوانند روحيه بسيار پرنشاط و انرژي خود را كه در زمان فعاليت هاي انتخاباتي به شهروندان انتقال مي دهند بعد از اتمام انتخابات حفظ كنند، بهترين ثمره و نتيجه را خواهند برد زيرا در اين شرايط و موقعيت زماني كانديداها به تمام اقشار جامعه عشق مي ورزند و اين از آموزه هاي ديني ما است كه قلب خود را از عشق و محبت به مردم لبريز نمائيد.
وي در پايان ضمن آرزوي توفيق روز افزون براي عضو شوراي شهر گرگان در انتخابات نهم مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: تنها چيزي كه از ما خواهد ماند عملكرد و آثار و نتايج برنامه هاي ما است كه اميدوارم در جهت رضايت خدا و خلق خدا باشد.بندر تركمن ، كردكوي و بندر گز ؛ صف بندي انتخاباتي

در ادامه بررسی اوليه نامزدهای احتمالی مجلس نهم در شمال کشور،این بار به بررسی حوزه بندر گز،کردکوی و بندر ترکمن می پردازیم، حوزه ای که به نظر می رسد در چند ماه پیش رو چند مدیر ارشد مستعفی را در قامت نامزدهای انتخابات مجلس به خود خواهد دید.

به نظر می رسد دکتر محمد جواد نظری مهر ،نماینده فعلی این حوزه برای ورود مجدد به پارلمان کار سختی پیش رو داشته باشد،چرا که در نه انتخابات گذشته مجلس در این حوزه(هشت دوره و یک میاندوره ای) هیچ نماینده ای نتوانسته است برای دومین بار وارد مجلس شود و این حوزه تا به حال نه نماینده مختلف به خود دیده است،شاید بر همین اساس است که بسیاری از فعالان سیاسی این منطقه امیدوارانه خود را آماده رقابت با نظری مهر می کنند.

تحركات انتخاباتي  نشان مي دهد ، عبدالرضا ساور اولین مدیر مستعفی منطقه را بايد از هم اكنون  ، جدی ترین رقیب نظری مهر بدانيم .

ساور که  رئیس حوزه وزارتی و مشاور وزیر تعاون بوده ، سابقه معاونت پارلمانی سازمان تربیت بدنی در دولت نهم و سال ها مدیریت رسانه ملی در استان های مختلف را نیز در کارنامه خود دارد، بر همین اساس وی و حامیانش امیدوارند بتوانند با حمایت جامعه ورزشی منطقه در کنار اهالی فرهنگ و رسانه پیروز رقابت پر هیجان اسفند ماه باشند.

از سوی دیگر گفته مي شود سردارزاده ،شهردار کردکوی نیز خود را آماده می کند که شهرداری کردکوی را به مقصد بهارستان ترک کند.شنیده ها حاکی از آن است که وی در تلاش است تا بتواند با حمایت گروه های ذی نفوذ کردکوی خود را به عنوان رقیبی جدی برای سایر رقبا مطرح کند.

البته در صورتی که ترکمن ها بتوانند به نامزدی واحد برسند بسیاری از معادلات دستخوش تغییر خواهد شد،چرا که مطمئنا  با حمایت یکپارچه چهره های صاحب نفوذ ترکمن از یک نامزد اهل این شهر و با توجه به تشتت آرا در دو شهر دیگر این حوزه،احتمال پیروزی نامزد ترکمن بسیار پررنگ خواهد بود،کما اینکه در نه انتخابات گذشته نماینده منتخب دو دوره از کردکوی، سه دوره از بندر گز و چهار دوره از بندر ترکمن بوده است.

گروه های ذی نفوذ دیگری نیز در این حوزه به فعالیت مشغولند که هنوز تصمیم نهایی خود در باره انتخابات پیش رو را اتخاذ نکرده اند.اما بی شک در آینده ای نزدیک شاهد

صف بندی های جدی تری در این حوزه خواهیم بود که تحلیل اوضاع را برای ناظران راحت تر خواهد کرد.

 نسل سوم " انتخابات گرگان را استارت زد !

ساجدنيوز برخی ناظران سیاسی در گرگان ،دکتر حامد صمدلوئی دانش آموخته دکترای علوم سیاسی و همچنین مهندسی کشاورزی چهره ایست که بسیاری وی را نامزد نسل سوم در انتخابات پیش رو می دانند.

با نزدیک تر شدن به اسفند ماه و انتخابات مجلس،تحرکات انتخاباتی نامزدهای احتمالی وارد مرحله جدیدی شده است.

در همین راستا از گرگان خبر می رسد که نسل سوم نیز عزم خود را برای ورود به پارلمان جزم کرده است.

بنا به اظهار برخی ناظران سیاسی در گرگان ،دکتر حامد صمدلوئی دانش آموخته دکترای علوم سیاسی و همچنین مهندسی کشاورزی چهره ایست که بسیاری وی را نامزد نسل سوم در انتخابات پیش رو می دانند.

بی شک با نزدیک تر شدن انتخابات اخبار دقیق تری در این باره بدست خواهد آمد که  اطلاع رسانی خواهد شدبندرگز یا بندرترکمن؟ کدام باید از حوزه انتخاباتی کردکوی جدا شوند؟

ساجدنيوز این روزها خبرهائی درخصوص جداشدن حوزه بندرترکمن و گمیشان و آق قلا از حوزه انتخاباتی کردکوی بر سر زبان هاست. سالهای متعددی است که اهالی کردکوی و شرق آن نومیدانه شاهد رقابت اصلی انتخاباتی میان بندرگز و بندرترکمن هستند .

هر دو گروه نیز خود را محق می دانند. در حوزه کردکوی و بندرترکمن رقابت اصلی در انتخابات نه میان کردکوی و دیگران بلکه میان ترکمن ها و بندرگزی هاست و کردکوی و روستاهای شرقی آن در حاشیه قرار داشته اند.

این رقابت های بعضا مخرب باعث تخریب اخلاق هم شده است و دیانت و ایمان هواداران این دو را نیز هدف گرفته است بگونه ای که برخی تنها به کاندیدای سنی و بسیاری تنها به کاندیدای شیعه بدون در نظر گرفتن معاییر شایستگی رای می دهند. با توجه به این مهم پیشنهاد می شود(علی عهده الراوی) با توجه به:

1- اهمیت سیاسی فرهنگی بندرگز در استان گلستان(تنها شهرستانی که به همراه گرگان وزیر داده است)

2-مشارکت 150 تا 170 درصدی حوزه بندرگز در انتخابات های 30 ساله جمهوری اسلامی (که به شوخی گفته می شود مردگان نیز در انتخابات شرکت می کنند)

3- تلاش شدید متولیان و شخصیت های سیاسی برای هماهنگی های اصولی و ایضا اصولگرایانه

مسئولان مربوطه در استانداری و وزارت کشور ترتیبی اتخاذ کنند که حوزه بندرگز از حوزه کردکوی و بندرترکمن جدا شود تا:

1- بندرگز برای همیشه یک نماینده در پارلمان ایران (البته از جیب خودش نه از جیب دیگران)داشته باشد

2- ترکمن ها و بندرگزی ها همدیگر را به بی اخلاقی و مشارکت های بالای 150 درصد متهم نکنند

3- حیرانی و سرگردانی کردکوی و روستاهای آن برای رای دادن به یک بندرگزی و یا ترکمن برای همیشه حل شود

پس به امید آن منتظریم که بندرگز از کردکوی و ترکمن جدا شود نه بندرترکمن از کردکوی !!!کاندیداتوری " منوچهر متکی "چه سودی برای گرگان دارد؟

ساجدنيوز تنها سودی که می توان برای متکی در صورت کاندیداتوری از حوزه گرگان متصور بود آن است که متکی چه بخواهد و چه نخواهد تنها در صورتی می تواند به آینده سیاسی اش در مرکز اطمینان داشته باشد که استان اصلی وی ،‌او را در آینده سیاسی اش یاری رساند...

رضا میاندره : مدتی است ظرفیت و پتانسیل آقای منوچهر متکی هم مورد توجه خود وی و هم مورد توجه گروههای سیاسی اصولگرای کشور واقع شده است. بسیاری امیدوارند که وی با اندوخته معنوی ای که از برکناری توهین آمیزش کسب کرده است بتواند هم اکنون با فراغ بال بیشتر برای گروههای اصولگرا فعالیت کند.

الف: سناریوهای آینده سیاسی متکی

بسیاری فعالیتهای غلیظ متکی در عرصه سیاسی کشور بعد از برکناری وی را مرتبط با سه سناریو می دانند:

۱- جانشینی احمدی نژاد در دولت یازدهم: همانگونه که خاتمی شهردار وقت را مورد طعن خود قرار داد ولی شهردار به ریاست جمهوری رسید،‌ رئیس جمهور فعلی نیز همان کار را با وزیر خارجه قبلی کرد و بعید نیست تاریخ دوباره تکرار شود. 

2- معاونت اولی ریاست جمهوری:‌ در این سناریو ایشان بجای کاندیدا شدن تلاش می کند تا با یکی از کاندیداهای اصلی ریاست جمهوری آینده بشرط برعهده گرفتن معاونت اولی ریاست جمهوری همکاری نزدیک کند

۳- وزارت خارجه : در غیر این دو صورت فوق.،  وی امیدوار است که به جایگاه خود در دولت نهم و دهم یعنی وزارت خارجه بازگردد.

بهرصورت اولین پیچ و اولین گذرگاه برای وی،‌ انتخابات مجلس شورای اسلامی است تا ایشان ثابت کند این اندوخته معنوی و تجربه کاری و ایضا فعالیت های چند ماهه سیاسی اش جواب داده است.

با توجه به فعالیت های وی در شورای خط امام و رهبری, اطلاعاتی تایید نشده حاکی از آن است که آقای لاریجانی قرار است از اصفهان کاندیدا خواهد شد و در عوض آقایان متکی و حداد عادل از شهر قم کاندیدا می شوند. در این صورت شانس نائب رئیسی اول یا رئیس کمیسیون امنیت ملی برای منوچهر متکی در مجلس آینده تضمین شده است.

سوال این است اگر قرار است از ظرفیت متکی غیر از تهران برای استانهایی همچون قم و.. استفاده شود چرا این ظرفیت در اختیار حوزه مرکز استان گلستان نباشد.

ب:‌ویژگی های شخصیتی و سیاسی متکی

متکی چند ویژگی مهم دارد:

۱- برای خود آینده سیاسی مشخصی ترسیم کرده است و در این راه تلاش می کند

۲- فرد فعال و ایضا دارای تخصص در یک حوزه مشخص مانند سیاست خارجی است

۳- در عین مردم داری درای تجربه مدیریتی در سطوح عالی و استراتژیک است

۴- مهمتر از همه اهل تسامح و تساهل و مدارا با مخالفان خود هست و اگر شرایط ویژه دولت نهم و دهم را مستثنی کنیم سابقه وی نشان می دهد که با همه گروههای چپ و راست رابطه خوبی داشته است.

ج: کاندیداتوری وی چه سودی برای گرگان دارد؟

اول اینکه متکی در صورت نمایندگی مجلس قطعا در سمت نائب رئیسی اول یا دوم مجلس جای داده خواهد شد و با این وصف کاندیداتوری ایشان از گرگان جایگاه گرگان را در نظام تصمیم گیری عالی کشور تداوم خواهد بخشید

دوم تجربه ثابت کرده است که نمایندگان ۳۰ سال اخیر مجلس در استان نقش مستقیمی در توسعه مناطق ندارند و آنها که خیلی زرنگ بودند تنها توانستند در عزل و نصب یک شهردار و رئیس آموزش و پرورش و رئیس بیمارستان و... نقش فعالی ایفا کنند

سوم اینکه حضور فردی مردم دار مانند متکی از مرکز استان قطعا حامل امتیازات اقتصادی،‌ سیاسی و سرمایه گذاری برای کل استان می باشد

و چهارم اینکه حضور یک ژنرال در گرگان که دارای زعامت سیاسی تضمین شده ای در کشور است بهتر از سربازان بی شماری است که نقش آنها در این سالها به سیاهی لشگری تنزل یافته است. وی انسجام دهنده جریان معتدل در استان می تواند باشد.

تنها سودی که می توان برای متکی در صورت کاندیداتوری از حوزه گرگان متصور بود آن است که متکی چه بخواهد و چه نخواهد تنها در صورتی می تواند به آینده سیاسی اش در مرکز اطمینان داشته باشد که استان اصلی وی ،‌او را در آینده سیاسی اش یاری رساند.

با این وصف این یادداشت پیشنهاد می کند اعیان و معاریف گرگان اعم از راست و چپ از ایشان دعوت کنند تا بجای اینکه از قم یا کاشان یا... کاندیدای مجلس شود،‌ این ظرفیت سیاسی خود را در استان اش بکار بندد.معرفی کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس درشهر ستان گرگان

ساجدنيوز به گزارش ساجدنیوز:معرفی کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس نهم درشهر ستان گرگان

1- قدسیه آب شناس

وی در دور قبل یکی از رقبای آقای ناصری برای حضور در انتخابات مجلس بود که با وساطت ریش سفیدان سیستانی این فرصت را فراهم ساخت تا سیستانی ها بتوانند دکتر ناصری را در مرحله دوم به مجلس بفرستند. او در این دوره مدعی است که دکتر ناصری باید به نفع ایشان در انتخابات شرکت نکند.زمزمه حضور دکتر نیاوند معاون سابق برنامه ریزی استانداری که از سیستانی های  صاحب منصب و تکنوکرات است در انتخابات گرگان نیز شنیده می شود.

2- محمد احمري

وی فارغ التحصیل رشته ریاضی از دانشگاه پیام نور بهشهر است که جذب بانک ملی شد و پس از  چند سال تحویلداری در بانک به ستاد  آمد و به عنوان مسئول روابط عمومی  مشغول فعالیت شد. او همچنین سابقه یک دوره عضویت شورای اسلامی روستای سید میران را دارد. ارتباط خوب با خبرنگاران  رسانه های جمعی و فعالیت تبلیغاتی بانک ملی در سطح شهر سبب شد  تا  احمری به عنوان مدیر  روابط عمومی برتر در سطح بانک های ملی کشور انتخاب شود. او در جوانی خود را برای حضور در کارزار انتخابات آماده کرده است.

3- حاج عيسي امامي:

پيش از استعفا مدير شعب بانك ملت استان گلستان بود؛ او دانش آموخته كارشناسي ارشد حقوق است و تجربه حضور در شوراي اسلامي شهر گرگان را دارد.در دور قبل انتخابات مجلس شوراي اسلامي قصد حضور در انتخابات را داشت كه با توجه به حضور سيد علي طاهري نماينده فعلي مردم گرگان در مجلس شوراي اسلامي و شرايط اصولگرايان در گرگان جهت كمك به اتحاد و وحدت اصولگرايان از حضور در انتخابات منصرف شد.او در اين دوره از انتخابات عزم خود را جزم كرده است تا بتواند از تجاربي كه در مدت حضور خود در شوراي شهر و بانك ملت و ارتباطي كه با بخش صنعت و بازرگاني شهرستان و استان بدست آورده است به مجلس راه يابد. قطعا با حضور امامي و كنار نرفتن او در اين دوره به نفع ديگر نامزدهاي اصولگرايان كار ريش سفيدان اين جناح در شهرستان  مشكل مي شود.

4- مجيد دهنو خلجي:

او اكنون يكي از كارشناسان معاونت برنامه ريزي استانداري گلستان است كه در مباحث توسعه و آمايش سرزمين داراي نظر و مقاله است.مدرك تحصيلي وي كارشناسي ارشد است. به وبلاگ نويسي علاقمند است و در وبلاگي با نام نواي گرگان  ديدگاه ها و مقالات خود را منتشر مي كند.سابقه نامزدي دور قبل  انتخابات مجلس از شهرستان علي آباد كتول را دارد. مردم و جوانان علي آبادي او را با گل رز مي شناسند. او در انتخابات دور قبل با تهيه گل هاي رز جلوي ستاد خود مي ايستاد و به رهگذران و جوانان شهر با اهداي گل خودش را معرفي مي كرد. گرايش سياسي او اطلاح طلبانه است. در بخشي از آخرين پست وبلاگش آمده است

5- فرهاد توماج:

از برادران اهل سنت است

در سال 1355 هجری شمسی در شهر گرگان دیده به جهان گشودم

تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان امام ، راهنمایی را در مدرسه عنصری و متوسطه را در دبیرستان های شهید مصطفی خمینی و شهید مجیدی به پایان رساندم ...

 در سال 1373 موفق شدم به دانشگاه آزاد شیراز وارد شوم و با گذراندن دوران تحصیل در مقطع کارشناسی همچون بسیاری از دانشجویان ، اقدام به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد نموده و با عنایات پروردگار موفق به کسب رتبه نهم در رشته حقوق عمومی گردیدم و به دانشگاه تهران راه یافتم .

 از کودکی علاقمن به رشته ورزشی کشتی بودم و در سال 1369 در مسابقات کشتی نوشهر مقام سوم را کسب نمودم .

در سال 1379 و با همکاری تعدادی از دوستان عزیزم ، موفق به برپایی همایش بین المللی مختومقلی فراغی و دعوت میهمانان داخلی و خارجی شدیم و این امر باعث گردید تا با رهنمون های مرحوم مهندس هزارجریبی نماینده فقید مردم شریف گرگان و آق قلا اقدام به تاسیس (( انجمن دانشجویان ترکمن )) در دانشگاههای تهران نماییم .

 تحصیلاتم را با پایان نامه ای با عنوان بررسی تطبیقی موسسات خیریه در ایران و انگلستان به پایان رساندم .

در سال 1381 جهت انجام خدمت وظیفه ی عمومی به تیپ چهل و پنج جوادالائمه پیوستم و به عنوان بازپرس اول در دفتر قضایی تیپ چهل و پنج مشغول به ادای وظیفه شدم .

 در سال 1383 موفق به کسب رتبه 60 از میان 23000 شرکت کننده در آزمون کانون وکلای دادگستری گشتم و تا به امروز به حول قوه الهی خدمتگزار مردم این مرز و بوم هستم و خواهم بود ...

6- دكتر ابوالحسن رياحي:

درباره ایشان نیز اطلاعاتی ندارم،او باید از پزشکان شهر ما باشد که قصد دارد همزمان با طبابت میدان سیاست را با حضور خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی تجربه کند. چنانچه هر یک از بینندگان درباره ایشان نیز  اطلاعاتی دارند با ارسال کامنت به تکمیل این مطلب کمک نماید.

7- حاج مختار زرگراني :

او را باید مردی برای تمامی انتخابات دانست،اصولگرائی که معتقد است تاکنون به جایگاهی که حق اوست در دولتهای مختلف اصولگرائی نرسیده است و به نوعی با حضور خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی و با انداختن نام خود در اذهان و افکار عمومی سعی دارد تا حداقل در جریان اصولگرائی فراموش نشود.او اکنون معاون خدمات شهری شهردار گرگان است.

8-دكتر ناصري:

او اکنون نماینده مردم شریف گرگان در مجلس شورای اسلامی است  که در ایام عید فطر با هدف اعلام حضور  مجدد خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی  و یادآوری نام خود در ذهن های موکلان خود متقبل هزینه شده و برای شهروندان گرگانی پیامک انبوه ارسال کرد.با توجه به این که او املای نوشته شده دارد در فرصت مناسب به نقد و بررسی عملکرد او در آینده ائی نزدیک می پردازم.

۹- محمود ربیعی

او بازنشسته وزارت کشور است و سابقه فرمانداری شهرهای مختلف استان به ویژه مرکز استان را دارد.او در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 ریاست ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی را در استان بر عهده داشت.برخی او را اطلاح طلب می دانند؛اما  او خودش را فردی می داند که در تصمیم گیری های سیاسی مستقل عمل می کند.در دور قبل انتخابات مجلس حضور پر قدرتی را داشت که برغم تلاش فراوان و صرف هزینه بسیار موفق نشد. با توجه به ریاست او بر ستاد مهندس موسوی،برخی  معتقدند که رد صلاحیت خواهد شد.عده ای دیگر بر این باورند که  با توجه به سیاست  نظام برای جلب مشارکت حداکثری مردم قطعا به نیروهای معتدلی همانند ربیعی که دارای پایگاه مردمی در شهر گرگان  هستند ،فرصت حضور در انتخابات  داده می شود.

10- قاسم حاج محمدی

اوتاکنون  پای ثابت تمامی ستادهای انتخاباتی اصولگرایان در  گرگان  بوده است. کارشناس ارشد جامعه شناسی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی گرگان است. در این دوره شورای اسلامی عضو شورا بود که برای حضور در انتخابات از شورای شهر گرگان استعفا داد. در دور قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی ریاست ستاد انتخاباتی سید علی طاهری،نماینده کنونی مردم شریف گرگان را در مجلس بر عهده داشت. بعد از انتخاب طاهری به نمایندگی،همه کسانی که  از فعالان ستاد انتخاباتی او بودند انتظار داشتند که حاجی محمدی به عنوان رئیس دفتر او در گرگان انتخاب شود. این اتفاق نیافتاد و طاهری با انتخاب نصیری و کنار گذاشتن حاجی محمدی نشان داد که ژنرال نمی خواهد. شاید آن روز کسانی که با انتخاب حاجی محمدی و حضور او در جایگاه ریاست دفتر طاهری مخالفت کردند،امروز خوشحال باشند که حداقل  با عدم انتخاب حاجی محمدی،حداقل از دفتر او کسی در مقابل وی قد علم نکرده است. صراحت لهجه و بیان صریح مواضع و دیدگاه های سیاسی از خصوصیات بارز ایشان است. حضور یکساله او بر ریاست شورای اسلامی شهر و اتفاقات عجیبی که در آن ایام افتاد سبب شد تا برخی از مطبوعات محلی با برجسته کردن آن سبب حساسیت شهروندان به تنش های درونی شورای اسلامی شهر شوند.پیگیری پرونده مدیر عامل سابق سازمان تاکسیرانی شهر گرگان و مطالبات رانندگان تاکسی سبب شد تا کسانی که از او در این موضوع زخم خورده اند به تخریبش بپردازند. به روایت خودش تاکنون 27 کمیته در دفتر ارتباط مردمی خود در نوبخت تشکیل داده و معتقد است که با توجه به استقبال دانشجویان و جوانان بویژه نیروهای مردمی و بسیجی سطح محلات مختلف گرگان ،دیگر نامزدهای اصولگرا را پشت سر خواهد گذاشت و به عنوان منتخب اول مردم  در مرحله اول به مجلس راه خواهد یافت. او به خانواده فرهنگیان گرگان متعلق است

11-  دکتر نعیمی

پزشکی که در انتخابات دور قبل مجلس شورای اسلامی برای انتخابات طاهری زحمت کشید و حضور در ریاست جمعیت هلال احمر استان مزد زحمات او بود. حضور او در جمعیت هلال احمر بدون حاشیه هم نبود. استخدام نیروهای فامیل و برخود غیر کارشناسی با برخی از مباحث تخصصی هلال احمر سبب شد تا اکبری که او بدلیل شرایط مدیریتی خود با رفتن وی به سازمان جوانان مرکز موافقت و به عبارتی خود خواسته آن را تسریع کرد، بیکار ننشسته و با ارتباطاتی که در مرکز با فقیه ریاست جمعیت هلال احمر پیدا کرد،توانست در شرایطی که نعیمی آمادگی رفتن از هلال احمر را نداشت با رایزنی  و موافقت استاندار که اتفاق همشهری آملی اوست؛جانشین او شود.نعیمی که رفتن خود را قطعی می دانست،آمدن اکبری به عنوان جانشین  خود را بسیار عذاب آور می دانست.  حضور نعیمی در ریاست کوهنوردی استان هم خالی از حاشیه نبود.او جانشین کوهنورد جانباز حاج داوود عامری شد که در جامعه کوهنوردی استان دارای مقبولیت است. در همان زمان اعتراضات فراوانی از سوی کوهنوردان برای این انتخاب شد و کوهنوردان انتظار داشتند که با  کنار گذاشتن عامری- بدلیل سیاسی و حمایت از مهندس موسوی-تربیت بدنی باید از جامعه کوهنوردی استان کسی را برای ریاست هیات تایید  و در مجمع کاندیدا  می شد.به هر حال  دکتر نعیمی  هم در چرخه اصولگرائی در رقابت انتخابات حضور دارد و باید دید آیا ریش سفیدان اصولگرا موفق به منصرف کردن او از حضور در ادامه انتخابات و کنار رفتنش برای اجماع اصولگریان در گرگان خواهند شد؟

۱۲-فرهاد توماج

 از کاندیداهای احتمالی شهرستان گرگان و آق قلا : استاد فرهاد توماج متولد گرگان و دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران است . همچنین ایشان عضو کانون وکلای دادگستری مرکز می باشد که هم اکنون مشغول فعالیت در حرفه وکالت در شهرستان گرگان و تهران می باشد و از مطرح ترین و به نام ترین وکلای پایه یک دادگستری است که سال ها سابقه تدریس در دانشگاه های پیام نور بهشهر ، گنبد و گرگان را دارد و هم اینک در دانشگاه پیام نور گرگان مشغول تدریس می باشد . دیدگاه سیاسی ایشان نیز کاملا مستقل است و به نظر می رسد بدون وابستگی جناحی وارد انتخابات شود . البته تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات تاکنون از سوی ایشان اتخاذ نشده است . و مشتوانه رأی ایشان در شهرستان آق قلا و شهر گرگان می باشد ./ایزدی

  گلستان نماینده زن ندارد/ جای خالی کاندیداهای زن در انتخابات مجلس

ساجدنيوز درحالیکه بانوان نیمی از جمعیت یک میلیون و 700 هزار نفری گلستان را تشکیل می دهند، بااینحال نماینده ای در خانه ملت ندارند و از اینرو برنامه ریزی برای حضور فعالانه بانوان فرهیخته گلستان در این حوزه ضروری به نظر می رسد.

به گزارش ساجدنیوز به نقل از مهر، استان گلستان بانوان فرهیخته فراوانی درعرصه های مختلف دارد و ضروری است تا این قشر برای حضور در انتخابات آتی مجلس نهم برنامه ریزی داشته باشد.

در ماههای اخیر که زنگ انتخابات مجلس نهم به صدا درآمده است، برآیندها بیانگر آنست که ضروری است بانوان گلستانی در این حوزه حضور پررنگتری داشته باشند.

از سوی دیگر عدم حضور بانوان گلستان در خانه ملت در مجلس هشتم در حالیست که بانوان در حوزه های مختلف اجتماعی از جمله شوراها و مدیریت های سیاسی و اجتماعی نقش پررنگی دارند.
 
خلاء حضور بانوان گلستانی در خانه ملت تاکنون موجب شده تا ظرفیتهای این قشر توانمند و پرقابلیت آنگونه که باید بالفعل نشده است.
 
حضور بانوان در عرصه های مدیریت شهری، اجتماعی، علمی، شورای شهر نشان می دهد که این قشر شایستگی حضور در خانه ملت را دارند تا در جایگاه قانونگذاری به خواسته های این قشر جامعه عمل بپوشانند.
 
در حال حاضر استان گلستان هفت نماینده در مجلس هشتم دارد که همه این افراد را مردان تشکیل می دهند و بانوان در این خانه نقشی ندارند.
 
 
 
از مجموع نمایندگان گلستان، شهرستان گرگان دارای دو نماینده درخانه ملت است و شهرستانهای بندرگز، کردکوی، بندرترکمن و گمیشان نیز دارای یک نماینده هستند. گنبد کاووس که دومین شهرستان بزرگ و پرجمعیت استان گلستان است نیز یک نماینده در خانه ملت دارد.
 
شهرستان علی آباد کتول نیز که عنوان شهرستان سوم گلستان از نظر جمعیت و وسعت را بخود اختصاص داده است دارای یک نماینده در مجلس هشتم است.

این درحالیست که شهرستانهای آزادشهر و رامیان در مجموع با یک نماینده و شهرستانهای مینودشت، مراوه تپه و گالیکش نیز با یک نماینده در مجلس هشتم سهم دارند.
 
ثبت نام شمار اندکی از زنان به عنوان نامزدهای انتخابات مجلس در دوره های گذشته، این سئوال را در اذهان مطرح می‌کند که چرا گرایش و حضور زنان در عرصه‌های سیاسی به رغم توسعه روزافزون انقلاب اسلامی، قابل توجه نیست.
 
جمعیت اندک زنان در مجلس شورای اسلامی درحالی است که شمار زنان نخبه اعم از وکیل، پزشک و پرستار در حوزه‌های مختلف کم نیست.
 
یک کارشناس مسائل اجتماعی و شهری در این زمینه گفت: زنان به واسطه  ویژگی های فردی سخت مسولیت می پذیرند ولی بارها ثابت کرده اند که هر گاه مسولیتی را بپذیرند به بهترین شکل ممکن انرا انجام می دهند.
 
 

محمد جعفری عنوان کرد:  بخشی از این کم تحرکی به این بر می گردد که در عرصه مدیریتی کمتر از زنان استفاده می‌شود، در حالی که می‌توان در سطوح مدیریتی مختلف از زنان بهره گرفت.
 
به گفته وی، پس از انقلاب رشد نخبه‌گرایی بین بانوان چشمگیر بود بنابراین باید با برنامه‌ریزی مناسب فضای مدیریت مردسالارانه در جامعه تلطیف شود.
 
وی اظهار داشت: در شهرستانها شخص، خود باید فعالیت کند و به شهرها و روستاها برای تبلیغ برود، در شرایطی که بیش از نیمی از رای دهندگان در هر دوره از انتخابات زنان هستند.
 
جعفری بیان داشت: در حالی که زنان کاندیدا از حداکثر آرا در بین بانوانی که به پای صندوق رای می آیند برخوردارند و حمایت زنان را در انتخابات دارا هستند این نقطه قوتی برای حضور آنان درانتخابات است، منتهای مراتب باید شناسانده و حمایت شوند.
 
به گفته وی، فضا و بستر باید به گونه‌ای فراهم شود تا زنان وارد عرصه قدرت سیاسی و اجتماعی شوند و بتوانند برای نامزدی شرکت کنند.
 
درحالیکه چند ماه انتخابات مجلس نهم باقی مانده نیاز است تا بانوان فرهیخته گلستان بیش از گذشته برای حضور در خانه ملت برنامه ریزی و نیاز سنجی داشته باشند.


 
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۱/۰۱ساعت   توسط Admin  | 

آدرس جديد پايگاه خبري تحليل ساجدنيوز: www.sajednews.com